Кожна дитина має право виховуватись у сім’ї: круглий стіл: «Актуальні питання розвитку сімейних форм виховання в м. Києві»

2 березня 2017 року  у приміщенні КМДА відбувся круглий стіл: «Актуальні питання розвитку сімейних форм виховання в м. Києві». Захід організовано Київським міським центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  з метою інформування громадськості про діяльність мережі Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва, партнерських організацій у напрямі розвитку сімейних форм виховання.

У заході взяли участь: В.С.Вовк-  заступник директора Департаменту захисту прав дітей та усиновлення - начальник відділу соціального захисту дітей Міністерства соціальної політики України; В. А Танцюра –начальник Служби у справах дітей та сім’ї м. Києва; Л.В. Лебедєв - президент БФ «Зміни одне життя- Україна»; представники Проекту Наставництва «ОДНА НАДІЯ»; представники Київського міського та районних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді столиці, а також Служби у справах дітей районних державних адміністрацій столиці та ін.


Під час круглого столу Н.М. Коробченко- головний спеціаліст відділу сімейних форм виховання Департаменту захисту прав дітей та усиновлення Міністерства соціальної політики України підкреслила важливість проведення таких зустрічей та зауважила: «Ми від вас черпаємо інформацію, яка відображається в нормативно-правових актах, що полегшують вам роботу та сприяють влаштуванню дітей в сім’ю».

 

Під час зустрічі В.О.Березіна – начальник відділу усиновлення та сімейних форм виховання Служби у справах дітей та сім’ї м. Києва зробила аналіз стану забезпечення права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на сімейне виховання. Також в ході круглого столу психолог КМЦСССДМ Лоріашвілі Л.С. проаналізувала стан організації навчання потенційних кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки-вихователі та соціального супроводження прийомних сімей та ДБСТ за 2016 рік.

 

Пріоритетом соціальної політики України є підтримка та розвиток сімейних форм виховання дітей. Експеримент щодо впровадження нових форм сімейного виховання (прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ) було реалізовано в Україні протягом 1998-2002 року. Місто Київ був одним з 5 регіонів України, де відбувалося  активне впровадження експерименту.

 

Наразі Київський міський центр соціальних служб вважає одним зі своїх основних завдань популяризацію  сімейних форм виховання, пошук та підготовку батьків, які здатні прийняти у свою сім’ю дитину. Протягом 2016 року  спеціалістами КМЦСССДМ проведено 10 курсів навчання за тематикою “Підготовка кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни та піклувальники”, за результатами якого 212 потенційних кандидатів (особи та подружні пари) в опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки – вихователі отримали довідки про проходження курсу підготовки та рекомендації про включення до Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У 2017 році навчання проходять ще 2 групи кандидатів.

 

На сьогоднішній день під соціальним супроводженням центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва перебуває 40 прийомних сімей, в яких виховується 53 дитини та 21 дитячий будинок сімейного типу, де розміщено 156 дітей.  В рамках супроводження сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування , фахівцями мережі ЦСССДМ постійно здійснювалося відвідування прийомних сімей та ДБСТ, уважно вивчалися потреби та проблеми дітей, які виховуються в них. Прийомним батькам та батькам–вихователям надавалися соціально-педагогічні, психологічні, інформаційні послуги з різних питань.

 

Для прийомних сімей створені належні умови для проживання: всі прийомні родини отримують виплати, передбачені законодавством, діти влаштовані до загальноосвітніх навчальних закладів, пройдено обов’язковий медичний огляд; прийомні батьки, які потребували працевлаштування, отримали відповідну допомогу та працевлаштовані. Постійно тримається зв'язок з навчальними закладами, де навчаються діти. Спеціалісти РЦСССДМ залучають сім’ї до культурно-масових заходів, проводиться оздоровлення.

 

У 2016 році за результатами проведення навчань за програмою підвищення виховного потенціалу прийомних батьків та батьків-вихователів (Наказ Мінсім’ямолодьспорту України від 14.01.2011 №79) 31 прийомних батьків та батьків-вихователів підвищили свій виховний потенціал.

Наприкінці зустрічі Т.В. Іордан – керівник  проекту Наставництва ГО «ОДНА НАДІЯ» та М. Андросова – тренер-методолог проекту Наставництва ГО «ОДНА НАДІЯ» розкрили питання «Наставництво як шлях до самостійного життя випускників інтернатних закладів та учнів професійно-технічних закладів навчання», що викликало жваву дискусію у присутніх.